Архіпастирське послання з нагоди навчального року 1.09.2015

c_200_150_16777215_00_images_stories_food_venzel_ma.jpgПОСЛАННЯ
Високопреосвященнішого АНТОНІЯ,
Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського
з нагоди початку нового навчального року

Шановні викладачі, учні, студенти та батьки:
усі, хто навчає і навчається!
Дорогі браття і сестри!

 

Звертаюся до усіх школярів та студентів, як до майбутнього нашої Української Держави, та, перш за все, маю бажання заохотити Вас до великої справи – до отримання знань у праці над розвитком майбутнього України!
Ми живемо у нелегкі часи становлення та утвердження нашої країни та бачимо сьогодні тисячі прикладів того, як багато людей йдуть на самопожертву заради майбутнього Держави – заради Вас, дорогі школярі та студенти.
Отже, це потрібно цінувати та належно використовувати благословенний час, відведений для навчання, втікаючи від дармування і байдужості, про що потім ми жалкуватимемо, але вже буде запізно!
Як ми знаємо, Господь суворо покарав ледачого раба, який закопав свій талант у землю. Тому, будьмо впевнені, Він запитає і з нас за кожну змарновану хвилину, за даремно згаяний час та марно потрачені батьківські гроші, які вони важко заробили та багато у чому відмовляли собі, заради того, щоб Ви мали можливість отримувати освіту.
Шкільні і студентські роки – це особливий період у житті кожної людини. З одного боку, це найщасливіший, безтурботний час, коли все життя здається ще попереду, але саме в ці роки відбувається становлення людини як особистості, формується її світогляд. Тому Православна Церква завжди приділяла і приділяє особливу увагу освіті.
Церква завжди з незмінною повагою ставилася до світської освіти. Багато хто з учителів Церкви навчалися у світських школах і академіях і вважали знання, що в них викладалися, обов`язковими для віруючої людини. Так, святитель Василій Великий писав, що «зовнішні науки не шкідливі» для християнина, який повинен почерпати з них усе, що сприяє моральному вдосконаленню та інтелектуальному зростанню.
На думку святого Григорія Богослова, «кожний, хто має розум, визнає вченість - освіту, першим для нас благом. І не тільки цю найблагороднішу нашу вченість, що... має своїм предметом одне спасіння й красу споглядання, але і вченість зовнішню, якою багато християн через неуцтво гребують як ненадійною, небезпечною і такою, що віддаляє від Бога».
Починаючи новий навчальний рік, ми маємо гарну нагоду згадати, що перші школи у нашій країні з’являлися при Церквах та монастирях, перші університети були церковними, перші вчені були також ченцями, священиками та вірними нашої Православної Церкви. Отже, усі ми – християни не повинні відмовлятися від свого минулого, адже маємо безпосереднє відношення до започаткування не лише виховання, але й освіти та науки як на теренах нашої Держави, так і на нашій Подільській землі.
За великим рахунком, вища і середня школи є посередниками, які передають новим поколінням знання та моральні цінності, накопичені за минулі століття. У цій справі школа і Церква покликані до співпраці. Зігрівання в юних серцях прагнення до Істини, справжнього морального почуття, любові до ближніх, до своєї Вітчизни, її історії та культури, має бути завданням школи не меншою, а можливо й більшою мірою, ніж викладання знань. Церква покликана і прагне сприяти школі в її виховній місії, адже від духовного і морального стану людини залежить її вічне спасіння. Тож, з цими думками та Архіпастирським благословенням я запрошую сьогодні усіх Вас – тих, хто навчається, а також тих, хто навчає, помолившись Богу, зі старанністю та сумлінням взятися за свої справи у новому навчальному році!
Милосердний Господь, Своєю благодаттю і милістю, нехай буде Вашим надійним помічником та заступником! Миру Вам, міцного здоров’я та усіх гараздів! У добрий час, дорогі викладачі, учні та студенти!

З повагою

Керуючий Хмельницької
єпархії УПЦ

+ Антоній,
Митрополит
Хмельницький і Старокостянтинівський

01.09.2015р.
м. Хмельницький.