Звернення Високопреосвященнішого Антонія, Митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського у зв'язку з карантином в Україні через коронавірус

c_200_150_16777215_00_images_stories_2020_89061537_647022519397816_6855175345272782848_o.jpg

Всечесні отці, браття і сестри!

Вступивши у Великий піст, ми опинилися у ситуації, коли увесь світ стурбований розповсюдженням нового вірусу, який вражає людей вже й у нашій країні. У зв’язку з цією ситуацією, вважаю необхідним інформувати усіх священнослужителів, ченців та парафіян про заходи безпеки, які мають бути запроваджені у храмах та монастирях Хмельницької єпархії УПЦ.

Насамперед, закликаю Вас з відповідальністю та розумінням поставитися до рекомендацій, рішень та заходів з боку Церкви, Держави, органів охорони здоров’я та місцевого самоврядування, які включають поради щодо більш ретельного дотримання правил особистої гігієни: частішого миття рук, тощо. Не будемо легковажними: ця нова хвороба є небезпечною, підступною та важко виліковною. Будемо пам’ятати, що Господь закликає нас любити ближніх як самих себе. У даній ситуації це проявляється, у тому, щоб не наражати ближніх на небезпеку!


Закликаю обов’язково утриматися від відвідування Богослужінь та взагалі від перебування у людних місцях людей з ознаками інфекційного захворювання або поганим самопочуттям. У цій ситуації принцип «захворів – залишайся вдома» може врятувати здоров’я і життя Вам та багатьом оточуючим!

Звертаю увагу на вище сказане особливо людей похилого віку і батьків із малими дітьми: відчуваєте, що захворіли - залишайтеся дома, оскільки Ви перебувєте у зоні найбільшого ризику! Окрім коронавірусу, зараз поширені і інші вірусні захворювання, які можуть бути небезпечними для усіх нас, тож слід бути відповідальними! Водночас нагадую, що хвороба важко лікується, коли вона задавнена, тому не займайтесь самолікуванням – одразу звертайтеся до лікаря!

Нажаль, часто мені доводиться чути такі слова: «На все воля Божа, Господь мене зцілить, якщо захоче…» - це вкрай легковажна і небезпечна позиція. Так, Господь зцілює наші недуги, але у час епідемії безрозсудно і не потрібно спокушати Господа та мати безвідповідальну надію на Його милосердя! Тож, маючи надію на Бога у справі лікування, ми не маємо нехтувати засобами для того! Ось як про це пише Премудрий Сирах: «… почитай лікаря… дай місце лікареві, бо Господь його сотворив, нехай не віддаляється від тебе, бо він є для тебе потрібним…» (Сирах 38: 1, 9-12).

Наполегливо рекомендую у цей період усіх утримуватися від рукостискань і від будь-якої контактної форми особистих вітань та вияву пошани між членами Церкви, зокрема між священнослужителями і вірними та під час подання благословення. Хоч у храмах скло на іконах прийнято протирати одеколоном, або іншими дезінфікуючими засобами, було б бажаним у період карантину утриматися від надмірного цілування ікон, святого Хреста, Євангелія, Чаші після Причастя та інших святих предметів. У даній ситуації достатнім виявом Вашого шанування святині може бути простий поклон перед нею.

Пам’ятайте – Божественна благодать є всюди і наше поклоніння має бути, насамперед, з любов’ю та страхом Божим, а не лише з обов’язковим сумлінним і часто надмірним лобзанням. Господь зцілював хворих єдиним словом, часто навіть не торкаючись до них, тож нехай за нашою вірою буде й нам!

Оскільки Міністерство охорони здоров’я, а також лист управління культури Хмельницької облдержадміністрації обмежує масові заходи на період карантину кількістю 200 чоловік, з метою уникнення розповсюдження вірусу, рекомендую у містах, монастирях та великих селах парафіянам відвідувати Богослужіння, а також приступати до Таїнств сповіді і Причастя на буднях – у середу, п’ятницю та в суботу, а також брати до уваги, що у нашому Свято-Покровському кафедральному соборі у Неділю служиться дві Літургії. Настоятелям храмів, які мають у штаті двох та більше священників, за наявності умов і необхідності, з метою зниження масовості під час Богослужінь, благословляю також впровадити служіння по Неділях і у святкові дні двох Божественних Літургій. Тривалість Богослужінь також має бути, по можливості, коротшою. Парафіян теж прошу, по можливості, триматися один від одного на певній відстані, щоб уникнути передаванню інфекції.

На період карантину благословляю тимчасово припинити заняття у Недільних школах!

Закликаю парафіян утриматися від надмірно частого відвідування сповіді і Причащання: не потрібно це робити щодня, або щотижня, досить двох разів, або, зважаючи на карантин, й одного разу за Великий піст!

З метою уникнення розповсюдження вірусу, рекомендую у храмах скасувати давання запивки після Св. Причастя, обмежившись просфорою.

Закликаю усіх у ці дні до посиленої молитви за недужих та здорових, а особливо за лікарів, які несуть жертовне служіння, ризикуючи життям та допомогаючи ближнім уздоровитися! Благодать Господа нашого Ісуса Христа нехай перебуває з усіма нами!

Керуючий Хмельницької єпархії УПЦ

АНТОНІЙ

 

МИТРОПОЛИТ ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ