Звернення 12.04.2018

c_200_150_16777215_00_images_stories_2018_intervju.jpg12 квітня 2018 року Високопреосвященнійший митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський Антоній, звернувся до організаторів та учасників науково-практичної конференції «ДУХОВНІ ВИТОКИ ПОДІЛЛЯ: МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В ІСТОРІЇ КРАЮ», яка відбулася в Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії.
Шановні організатори та учасники вченого зібрання, браття і сестри!


Сьогодні, зібравшись на вчене зібрання з метою дослідження джерельної, історіографічної та нормативно-правової бази місцевого самоврядування нашого Подільського краю, ми маємо гарну нагоду згадати також про розвиток духовності та культури в місцевих громадах Поділля.
Як відомо, культура та духовність народу творяться не однією людиною – вони є надбанням багатьох осіб, об’єднаних духовно між собою. Так обстоїть у кожній родині, кожній організації, у кожному народі. Люди не випадково об’єднуються у місцеві громади: їх єднає не лише певна територія, але й спорідненість інтересів, а від цієї спорідненості виникає взаємна подібність.
Говорячи про народ Подільського краю, слід зазначити, що зв'язок між людьми тут закріплюється традицією. Так виникає наша спільна культура і глибинне єднання людей на основі їхньої духовної та культурної однорідності, спільної мови, єдиної народної долі, однієї віри, спільної молитви, тощо. Так формується у місцевій громаді національне почуття та патріотизм, що ніяк не протирічить християнству, але отримує від нього свій вищий сенс, адже єднає людей у дусі та любові, прикріпляючи серця до Дарів Духа Святого, які народ кожної окремої місцевості по-особливому втілює у своїй історії, культурі, творчості. У кожному регіоні України Дух Божий у людях живе по-своєму, створюючи самобутність громад. Так у кожній місцевій громаді Подільського краю присутні свої звичаї, сформована своя культура, по-своєму створена, по-особливому вистраждана. І це чудово. Різні трави і квіти у полі, різні дерева, води, хмаринки. «Інша слава сонця, інша слава місяця, інша слава зірок…» (1 Кор., 15, 41) – говорить Св. Письмо, так само і наша Українська земля сяє різнобарвністю, неповторністю, будучи Божим творінням.
Народ кожного куточку нашого квітучого краю служить Богу як уміє – своєю історією, культурою, працею ... але так виходить, що одні люди служать творчо і квітнуть духовно, інші забувають про це служіння і духовно гинуть.
Отже, є дуже важливим, що сьогодні на базі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії проходить таке актуальне вчене зібрання, яке дозволяє дослідити самоврядування місцевих громад, що сприяє не лише економічному зростанню регіону, але й формує патріотизм та допомагає збереженню національної ідентичності в умовах полікультурного середовища Подільського краю.
Закликаю Боже благословення на Вашу роботу, нехай неупереджений обмін думками сприятиме досконалому розкриттю теми і виконанню мети конференції!
Нехай Всемилостивий Господь благословляє усі Ваші добрі справи та починання!